Drukuj
Komunikaty rzecznika
WIZYTA PROKURATORÓW Z BRANDENBURGII
05.06.2012

W dniu 5 czerwca 2012 roku na zaproszenie Prokuratora Apelacyjnego w Szczecinie Józefa Skoczenia gościli w Prokuraturze Apelacyjnej w Szczecinie Prokurator Generalny Landu Brandenburgii dr Erardo Cristoforo Rautenberg oraz  prokuratorzy Carlo Weber i Gerd Schnittcher.

Przedmiotem spotkania polskich i niemieckich prokuratorów były rozmowy na temat współpracy pomiędzy prokuraturami apelacji szczecińskiej, a prokuraturami Landu Brandenburgii w szczególności w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 i wynikającym z tego zwiększonym przemieszczaniem się osób pomiędzy Polską, a Niemcami. W trakcie spotkania poruszono także problematykę wspólnych  zespołów śledczych jak też wymieniono dotychczasowe doświadczenia wynikające z wzajemnych staży prokuratorskich.

Wskazać należy, że w latach 2010-2011 oraz w I półroczu 2012 r. skierowano z prokuratur apelacji szczecińskiej do prokuratur Landu Brandenburgii łącznie 148 wniosków o pomoc prawną, jednocześnie  wykonując 97 takich wniosków. W programie wzajemnych staży prokuratorskich tych obszarów wzięło udział dotychczas 9 polskich i 9 niemieckich prokuratorów. 

Niemieccy goście odbyli także wizytę u Wojewody Zachodniopomorskiego jak też spotkali się z prokuratorami Wydziału V do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

Prokuratury apelacji szczecińskiej od wielu lat ściśle współpracują z prokuraturami Landu Brandenburgii, wzajemnie udzielając sobie pomocy prawnej w sprawach karnych dlatego też w spotkaniu i rozmowach z niemieckimi prokuratorami uczestniczył również Prokurator Okręgowy w Gorzowie Wlkp. Wojciech Szcześniak oraz Prokurator Okręgowy w Koszalinie Jerzy Ożóg.

Dotychczasowa bardzo dobra współpraca pomiędzy prokuratorami apelacji szczecińskiej i prokuratorami niemieckimi ma duży wpływ na wyniki i sprawność prowadzonych postępowań przygotowawczych w których zasadnym jest korzystanie z międzynarodowej pomocy prawnej.  cofnij...