Drukuj
Komunikaty rzecznika
Przeciwstawmy się przemocy w rodzinie i szkole.
10.02.2010

Przeciwstawmy się przemocy w rodzinie i szkole. Ofiary najbliższych i kolegów nie muszą milczeć.

3 czerwca 2009r. Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie i prokuratura Okręgowa w Szczecinie przy wsparciu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Stowarzyszenia „S.O.S dla Rodziny” zainaugurowała kampanię edukacyjno - informacyjną przeciwko przemocy w rodzinie i szkole .

Kampania jest prowadzona pod hasłem „ Przeciwstawmy się przemocy w rodzinie i szkole. Ofiary najbliższych i kolegów nie muszą milczeć”

Na potrzeby akcji przygotowano plakaty i ulotki zawierające podstawowe informacje gdzie dziecko, rodzice, nauczyciele i pedagodzy mogą szukać pomocy w wypadku gdy dziecko i jego rodzina stanie się ofiarą przestępstwa, przemocy bądź agresji.

Z początkiem roku szkolnego 2009/2010 prokuratorzy wystąpili z inicjatywą wykładów z pedagogami, rodzicami i młodzieżą , na których podejmują z uczestnikami spotkań dyskusję na temat problemu przemocy w rodzinie i szkole oraz możliwych środków jej zwalczania.

Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Prokuratorzy z terenu właściwości Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w okresie od września do grudnia 2009r. zaplanowali 136 spotkań w szkołach podstawowych, gimnazjalnych  oraz ponadgimnazjalnych.

Uczestnikami spotkań są uczniowie i nauczyciele.

W okręgu Prokuratury Okręgowej w Koszalinie prokuratorzy wystąpili z inicjatywą przeprowadzenia wykładów do lokalnych władz sprawujących nadzór nad placówkami oświatowymi, przekazano im także materiały informacyjne w postaci plakatów i ulotek.

Władze lokalne w toku wewnętrznych spotkań z dyrektorami szkół ustalały zakres kampanii, przyjmując dla każdego typu szkół nieco inny jej zakres kierując się potrzebami poszczególnych placówek.

W okręgu koszalińskim prokuratorzy będą spotykać się z młodzieżą , gronem pedagogicznym  i rodzicami.

Przeprowadzono już pierwsze wykłady. Jednak większość placówek oświatowych, które nawiązały kontakt z Prokuraturą zaproponowała , aby spotkania zorganizować w II półroczu roku szkolnego 2009/2010 – od marca 2010 roku  i tak zaplanowano terminy wykładów.

Prokuratorzy z okręgu Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim nawiązali z leżącymi na terenie ich właściwości placówkami oświatowymi przekazując im plakaty i ulotki a także ustalając terminy wykładów.

Nawiązali także kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim, która wyraziła gotowość przyłączenia się do kampanii i zgłosiła udział funkcjonariuszy Policji w spotkaniach prokuratorów z młodzieżą i nauczycielami oraz rodzicami.

Odbyto już pierwsze spotkania , a dyrektorzy poszczególnych szkół wyznaczyli osoby odpowiedzialne za realizację kampanii na terenie ich szkół i kontakty z prokuratorami.

Aplikanci Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej pełnią dyżury w „Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem” utworzonym przez Stowarzyszenie „S.O.S dla

Rodziny” w Szczecinie przy Al. Papieża Jana Pawła II 42 udzielając pomocy prawnej osobom zgłaszającym się do Ośrodka.

Kampania jest kontynuowana przez wszystkie prokuratury z terenu właściwości Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

Zainteresowane spotkaniami prokuratorów z młodzieżą, gronem pedagogicznym i rodzicami, placówki oświatowe mogą kontaktować się bezpośrednio z właściwym miejscowo Prokuratorem Rejonowym i ustalić termin wykładu.


cofnij...