Drukuj
Komunikaty rzecznika
Prokuratorzy na Konferencji nt. „ Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz przemocy ze względu na płeć”.
25.09.2013
W dniu 23 września 2013 r., w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyła się konferencja nt. „Krajowej oraz regionalnej polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz przemocy ze względu na płeć”.
Na zaproszenie Wojewody Zachodniopomorskiego w konferencji wziął udział Prokurator Apelacyjny w Szczecinie i Prokurator Okręgowy w Koszalinie oraz prokuratorzy apelacji szczecińskiej współpracujący z podmiotami działającymi na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem. Konferencja stanowiła element cyklu konferencji zorganizowanych we wszystkich województwach w ramach szerszych konsultacji dotyczących zmian w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.  Zwrócono na niej uwagę, że przemoc nie jest problemem kobiet, ale wspólnym problemem społecznym, który dotyka osoby słabsze fizycznie albo psychicznie, w tym właśnie kobiety, dzieci, ludzi starszych i niepełnosprawnych. Stają się oni obiektem przemocy fizycznej, seksualnej i ekonomicznej, czego źródłem jest przeświadczenie sprawcy o jego przewadze oraz towarzyszące mu odczucie pogardy wobec ofiary. Zwalczanie tego zjawiska wymaga zatem m.in. też konsekwentnych zmian legislacyjnych. Na Konferencji przedstawiono także ideę programu ”Żółta kartka dla sprawcy przemocy”, realizowanego przez Ośrodek pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Stowarzyszenia „SOS dla Rodziny”, którego partnerami są Prokurator Apelacyjny w Szczecinie, Sądy Okręgowe w Koszalinie i w Szczecinie, Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej w Koszalinie i w Szczecinie oraz Zachodniopomorska Policja.  
W panelach dyskusyjnych uczestnicy Konferencji wymienili praktyczne spostrzeżenia na temat funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych, utworzonych na podstawie ustawy dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. 2005. 180.1493 z późn. zm.) wskazując, że końcowym efektem działania zespołów ma być skuteczne udzielenie pomocy rodzinie i przekonanie jej, że nie ma do czynienia ze schematycznym, instytucjonalnym podejściem, lecz z empatycznymi specjalistami z różnych dziedzin, dysponującymi wiedzą i wrażliwością, która pozwoli na konstruktywne nie-sienie pomocy i zbudowanie społecznego zaufania.  
W panelu dyskusyjnym głos zabrała Pani Małgorzata Gruszecka – prokurator Prokuratury Rejonowej w Goleniowie, która wyeksponowała walory funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych w kontekście postępowania karnego, które wkracza w życie rodziny dotkniętej przemocą. Rezultatem działania grup roboczych i zespołów interdyscyplinarnych jest możliwość jednoczesnego osiągnięcia celów procesu karnego (wy-krycie sprawcy i pociągnięcie go do odpowiedzialności), jak i zapewnienia rodzinie wsparcia z zewnątrz w celu długofalowej pomocy w rozwiązywaniu jej problemów. Prokurator Małgorzata Gruszecka zaakcentowała, że aktualnie istniejący system, w obszarze praktyki prokuratorskiej, pozwala na dostarczenie pokrzywdzonemu wiedzy o bogatej ofercie pomocowej i sprzyja budowaniu po stronie ofiary poczucia bezpieczeństwa oraz ugruntowaniu świadomości, że nie jest pozostawiona sama sobie w zmierzeniu się z sytuacją kryzysową oraz konfliktem, który może zostać zaostrzony w wyniku zainicjowania postępowania karnego.
We wnioskach końcowych uczestnicy Konferencji zwrócili uwagę na niezbędną, w pracy ekspertów, wysoką wrażliwość i otwartość na problemy pokrzywdzonych i konieczność każdorazowej indywidualnej oceny ich potrzeb.   
 
Działania prokuratorów obszaru apelacji szczecińskiej na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem - link

                         Rzecznik Prasowy
        Anna Gawłowska-Rynkiewicz


cofnij...