Drukuj
Komunikaty rzecznika
Działania pozakarne prokuratorów na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem
16.10.2013
Prokuratorzy apelacji szczecińskiej od wielu lat podejmują działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przystępują w tym zakresie do działań podejmowanych przez instytucje pomocowe, a nadto korzystają z uregulowań prawnych dających możliwość udzielenia pomocy osobie, która nie mogąc z różnych przyczyn prawidłowo zadbać o siebie i swój majątek, na skutek przestępstwa utraciła mieszkanie, znaczne sumy pieniędzy, nie otrzymuje należnej opieki kuratora lub opiekuna prawnego, bądź doznaje przemocy.

Takie działania podjął ostatnio Prokurator Okręgowy w Koszalinie, który skierował do Sądu pozew o ustalenie nieważności umowy na mocy, której 82 - letnia kobieta przeniosła na sprawcę oszustwa, na jej szkodę, własność swojego mieszkania. Prokurator poinformował także o trudnej sytuacji starszej Pani bank i operatora sieci komórkowej, którzy żądali zwrotu pożyczek zaciągniętych na nazwisko pokrzywdzonej przez oszusta.
O potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na przestępczość skierowaną przeciwko osobom starszym i nieporadnym, prokuratorzy obszaru apelacji szczecińskiej dyskutowali na Konferencji zorganizowanej w Prokuraturze Apelacyjnej w Szczecinie w dniu 25 lutego 2013 r. Uczestnikami spotkania były także różne podmioty działające na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem, m.in. przedstawiciele Policji i Ośrodka dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny”.
Wcześniej – 22 lutego 2013 r. – Prokurator Apelacyjny w Szczecinie skierował do wszystkich prokuratorów pismo wskazujące na obowiązek szczególnej staranności przy prowadzeniu postępowań o przestępstwa popełnione na szkodę osób starszych i potrzebę wykorzystywania przez prokuratorów możliwości pozakarnych przy udzieleniu im pomocy w trudniej sytuacji.

Pismo Prokuratora Apelacyjnego w Szczecinie w związku z kolejną edycją Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.  - do pobrania TU


cofnij...