Drukuj
Komunikaty rzecznika
Członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych Gminy Pyrzyce odpowiedzą przed Sądem
08.01.2016

Prokurator Apelacyjny w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 7 członkom Obwodowych Komisji Wyborczych w Pyrzycach, Mielęcinie i Brzesku. Są oni oskarżeni o niedopełnienie jako funkcjonariusze publiczni obowiązków podczas II tury wyborów samorządowych w listopadzie 2014 r. co skutkowało podważeniem zaufania publicznego do państwowych organów wyborczych oraz wiarygodności wyborów.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto w grudniu 2014 r. Prokurator ustalił, że oskarżeni jako członkowie 4 Obwodowych Komisji Wyborczych na terenie Gminy Pyrzyce bezprawnie informowali w trakcie trwania głosowania w wyborach samorządowych jednego z kandydatów na Burmistrza Pyrzyc o wynikach głosowania oraz kilkudziesięciu osobach uprawnionych do głosowania, ujętych w spisie wyborczym, które nie uczestniczyły w wyborach przed zamknięciem lokalów wyborczych. Przekazane informacje umożliwiały skontaktowanie się kandydata na Burmistrza Pyrzyc z tymi osobami i nakłanianie ich do głosowania.

Za przestępstwo nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, popełnione w celu osiągnięcia korzyści osobistej grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. Prokurator Apelacyjny w Szczecinie kontynuuje śledztwo przeciwko kandydatowi na Burmistrza Pyrzyc w wyborach samorządowych w 2014 r. w związku z korupcją wyborczą. 


cofnij...